Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Alma TeknikleriSes eğitiminde ilk adım, nefes tekniklerini doğru ve bilinçli şekilde uygulamaktır. Üst solunum yollarımız ve akciğerlerimizin dışında karnın alt bölümünde yer alan diyafram kası ses sistemimiz için hava alışverişini yapan bir bölgedir. Diyafram kasının yeterli kapasitede hava ile doldurulması ve bu havanın en kaliteli ve kontrollü biçimde kullanılması sağlanılarak ses telleri titreştirilir. Ses telleri soluk borusunun üst kısmında yer alan lif ya da kas grubudur. Konuşma esnasında akciğerlerden gelen hava ile titreşen ses telleriyle beraber gırtlak kasları, dil ve dişler yardımıyla sesi meydana getirirler.

Ses eğitimi sırasında uygulanan farklı bir teknikle insan bedeninde akciğerin topladığından daha yoğun ve geniş hava sahası yaratılarak icraların zenginleştirilmesi ve parlaklaştırılması sağlanır. Eserlerin yazıldığı uzun mezurlarda yer alan sözlü melodileri daha güçlü tonlarda icra edebilmek için diyafram kasından faydalanılmaktadır. Diyafram kasında biriktirilen güçlü hava basıncı ile sözlü melodiler ağız, yanak ve dudak kaslarında ileri bölümlerde anlatacağımız farklı tekniklerle tınılandırılarak kaliteli bir şan tekniği ve icrası meydana çıkar. Doğru nefes alma tekniklerini öğrenmek, hayata geçirmek sadece şan sanatçılarının yapması gereken bir uygulama değildir. Doğru nefes almak (diyafram teknikleri) bütün insanların normal yaşamı içerisinde kullanması gereken bir soluma tekniğidir.

Gündemde nadiren yer alan ancak son yıllarda üzerinde durulan bu hayati konunun insanlığın yararına daha sık anlatılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Diyafram kasını kullanarak doğru nefes alma tekniğini yoga ve benzeri meditasyon sistemlerinde ve ağrısız – sancısız doğum olayında anne adaylarına öğretilirken görmekteyiz. Diyafram nefesi vücudumuzdaki tüm organları oksijenle ‘yıkayan’ bir sistemdir. Beynimiz de dahil olmak üzere tüm iç organlarımız, kas ve sinir sistemlerimiz ve dolaşım sistemimiz üzerinde koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Soluk alırken akciğerlerimize hapsettiğimiz hava kısa mesafede ağız yoluyla karbondioksit gazı şeklinde atılırken, karın boşluğunda bulunan diyafram kası sayesinde solunan oksijen tüm organlara dağılmaktadır. Yoga ve benzeri meditasyon eğitimlerinde, nörolojik semptomların tedavisinde kullanılan diyafram nefesi ile hastaların daha sağlıklı tepkiler göstererek günlük yaşamlarını sürdürdüğü gözlemlenmiştir.

Yapılan gözlemlerde kavga eden, öfkelenen ve cinayet işleyen insanların olay anında gerilim nedeniyle sağlıklı nefes almadığı tespit edilmiştir. Sinirlenen insanın kendi soluğunu kesmesiyle relax durumdan uzaklaşarak, tehlike arz eden bir yapıya büründüğü bilinmektedir. Yine yapılan deneylerde bu tür durumlarda kalan kişilerin diyafram nefesi yoluyla ani reaksiyonlarından uzaklaştıkları ve sakin bir hale döndükleri kanıtlanmıştır. Kısacası normal yaşamda bile doğru nefes almanın önemi büyüktür. İyi şarkı söylemek içinse nefes teknikleri hayati önem taşır. İstanbul Müzik Akademisi’nde konunun uzmanı hocalarımız derslerde bu konulara detaylı olarak değineceklerdir.